28. 12. 2021

Úsek trenérů představuje e-learningový kurz Certifikát C+

Úsek trenérů Fotbalové asociace České republiky (FAČR) nabízí trenérům nový e-learnigový kurz Certifikát C+, který je zaměřen na kategorie hrající utkání ve formátu 10+1, tedy na mládež ve věku zhruba od 13 let až po dospělé.

Úsek trenérů FAČR poskytuje vzdělávání i online formou prostřednictvím e-learningových kurzů. Již dříve mohli zájemci absolvovat kurz Leader certifikát, nyní je to nově také Certifikát C+ a kurz první pomoci.

Zatímco Leader certifikát je základní vzdělávací kurz zaměřený na děti, které s fotbalem začínají, nebo nedávno začaly (kategorie předpřípravek a přípravek, děti od 5 do 11 let věku), kurz Certifikát C+ se zaměřuje na starší.

„Certifikát C+ je pro vyšší kategorie, které hrají fotbal ve formátu 10+1. Není to samozřejmě myšleno k tomu top reprezentačnímu fotbalu, spíše k prostředí napříč kraji a okresy, ale samozřejmě i na větší střediskové kluby,“ vysvětluje Antonín Plachý, vedoucí Úseku trenérů FAČR.

Certifikát C+ je tedy zaměřen na kategorie hrající už velkou formu fotbalu (10+1), tedy na mládež ve věku zhruba od 13 let až po dospělé. Jedná se o kurz rozšiřující UEFA C licenci, ale absolvovat jej mohou všichni zájemci bez ohledu na úroveň trenérského vzdělání.

 

Vše je připraveno v souvislostech, které jsou pro správnou výchovu velmi důležité. Zájemci si projdou témata, ve kterých se podívají na zápasové trendy, a dozví se, jak tyto trendy začlenit do tréninku. Zjistí také více o organizaci tréninku, ale třeba i o tom, jak s hráči mluvit, a jak se k nim chovat, jak udělat trénink pro hráče zajímavý, aby i v období puberty a po ní měli z fotbalu radost a chtěli se mu věnovat i nadále.

„Kdokoliv se do zmíněného certifikátu přihlásí, projde učební fází, pak si zkusí test, který může opakovat nekonečněkrát a je jedno, jestli to bude dělat jeden večer nebo dvacet večerů, to není důležité. Až ho splní, tak si vytiskne certifikát o absolvování kurzu,“ vysvětluje Plachý výhody e-learningového kurzu.

Další novinkou je možnost absolvovat doplňkový kurz první pomoci. „Máme ho sice obsažený v licencích, ale bylo by hezké, kdyby si ho prošli trenéři, vedoucí týmů nebo i hráči, kteří chodí trénovat nebo pískat. Zranění či stav ohrožující život může kohokoliv z nás postihnout kdekoliv a kdykoliv. Přejme si, abychom tyto situace řešit nemuseli, ale buďme na ně připravení,“ vyzývá Plachý.

Tyto e-learningové kurzy nejsou určeny jen trenérům, ale širokému spektru uživatelů. Na jejich přípravě se podíleli Dominik Kadlec (Úsek trenérů FAČR), Jaroslav Ondra (lektor FAČR), Jiří Skála (trenér reprezentace U17 a lektor FAČR) a Michal Kolčava (GTM KFS).