25. 10. 2021

Trenér desetiletí: anketu UČFT vyhrál Pavel Vrba

Vítězem ankety Trenér desetiletí (2011 – 2020), kterou organizuje Unie českých fotbalových trenérů (UČFT), se stal Pavel Vrba. Navázal na Karla Brücknera, jenž ovládl předchozí dekádu. 

Za Vrbou se umístili Jindřich Trpišovský, Vítězslav Lavička, Jaroslav Šilhavý a Michal Bílek. Výsledky byly vyhlášeny v rámci workshopu UČFT v Praze, kterého se účastnily přes tři stovky českých trenérů.

Ankety se účastnili čeští trenéři registrovaní v UČFT. „Jsem za takové ocenění velmi rád. Teď to mám hlavně tak, že vzpomínám na krásné předchozí roky, které jsem ve fotbale zažil. Je to spousta zážitků, skvělých zápasů a hráčů, s nimiž jsme mohli pracovat. Bylo to nádherných deset let,“ uvedl Vrba, současný kouč pražské Sparty.

„Ale pokud se vrátím v čase ještě dál, moc rád i dnes vzpomínám také třeba na úspěšné období s mládeží v Baníku Ostrava. Úžasným okamžikem byl také rok 2004, kdy jsem byl v Baníku Ostrava jako asistent Františka Komňackého. Pak už přišly úspěchy v Žilině a pak samozřejmě plzeňské období s tituly a účastmi v Lize mistrů,“ připomněl Vrba.

Ve své kariéře získal mistrovské tituly se slovenskou Žilinou (2007), tři s Viktorií Plzeň (2011, 2013, 2018), kterou také třikrát přivedl do Ligy mistrů. S reprezentačním týmem postoupil v roce 2016 na mistrovství Evropy ve Francii. Mistrovský primát si v roce 2020 připsal také při zahraničním angažmá v bulharském Razgradu.

Vrbovi k ocenění blahopřáli také předseda Fotbalové asociace České republiky Petr Fousek a prezident UČFT Verner Lička. „S Pavlem Vrbou se známe dlouho, dnes jsme před ceremoniálem vzpomínali třeba na mistrovství Evropy hráčů do 16 let v Izraeli 2000, kde jsme podlehli Portugalcům až ve finále. Pavel byl na začátku své trenérské a já funkcionářské kariéry. Ocenění nejlepšího trenéra uplynulého desetiletí je nepochybně ve správných rukou. Děkuji Unii českých fotbalových trenérů také za organizaci dnešní akce,“ řekl Fousek.

Vrba od února letošního roku vede pražskou Spartu, s níž má také maximální ambice. „Chceme hrát samozřejmě nahoře a jako trenér Sparty samozřejmě musím říci, že bychom rádi bychom ukončili výborné období Slavie. Ale jde samozřejmě také o další soupeře v lize,“ připomněl Vrba, jehož tým nyní na druhé pozici v ligové tabulce ztrácí čtyři body na vedoucí Viktorii Plzeň.

Vrba se dnes v rámci semináře UČFT na jednom pódiu setkal také při ojedinělé debatě s koučem Slavie Jindřichem Trpišovským a trenérem reprezentačního „A“ týmu Jaroslavem Šilhavým. Společně před početným publikem debatovali například o nedávno skončeném mistrovství Evropy, na němž český výběr došel do čtvrtfinále, ale také o současných trendech ve fotbale a trenérské práci obecně.

Semináře se účastnili všichni trenéři reprezentačních mládežnických výběrů U15 (Karel Havlíček), U16 (Petr Havlíček), U17 (Jiří Skála), U18 (Radek Bejbl), U19 (David Holoubek), U20 (Jiří Žilák) a U21 (Jan Suchopárek). Holoubek na konferenci prezentoval analýzu hry Dánska na letošním ME, Žilák rozebíral způsoby hry týmů Itálie a Španělska ze stejného šampionátu. 

  • Trenér desetiletí UČFT: 1. Pavel Vrba, 2. Jindřich Trpišovský, 3. Vítězslav Lavička, 4. Jaroslav Šilhavý, 5. Michal Bílek.
  • Plaketa Václava Ježka (v abecedním pořadí): Mario Buzek, Jaroslav Hřebík, Luděk Procházka, Zdeněk Sivek.
  • Zvláštní ocenění UČFT: Hana Hadrbolcová.