12. 10. 2012

Létající týmy trenérů

Během konání evropského šampionátu v Polsku a na Ukrajině, kdy byla většina pozornosti fotbalové veřejnosti upřena právě na tuto velkou fotbalovou událost, nastartovala FAČR program pro rozvoj práce s mládeží, která nemá v historii českého fotbalu obdoby. Na českých hřištích tak začali působit Létající trenéři.

Tato akce se týká zejména malých klubů a jejich trenérů, kteří v nich působí a mají buď základní trenérskou licenci C, nebo dokonce nemají žádnou. Přesto se starají o jednu z nejsvízelnějších a nejdůležitějších částí fotbalu. Starají se totiž o naše děti, talenty, které nás za 12-15 let mohou reprezentovat na vrcholné úrovni jako současní reprezentanti.

Někdo by si mohl říci, že když vyrostli ti současní, vyrostou i další, jenže svět nespí a na budoucnosti intenzivně pracuje. Vnější podmínky, jako je množství malých plácků, kde vyrůstali legendy a s tím spojené i množství kluků, kteří fotbal hráli, jsou ty tam. Nyní se musí o fotbal pečovat, a to zejména u těch nejmenších.

Projekt Létajících týmů trenérů navazuje na změny, které se udály v posledních dvou letech. Přechod na malé formy fotbalu se vším, co k tomu patří, oslovování rodičů ke spolupráci, změna zaměření v jednotlivých trenérských licencích a další detaily.

O co tedy jde?
Na začátku června, právě již v době konání Eura, proběhl úvodní seminář trenérů ze všech částí republiky. Z každého kraje se zúčastnilo 4-6 vybraných trenérů, kteří se starají o děti ve velkých či menších klubech a dělají to tak dobře, že byli osloveni ke spolupráci. Na semináři byl diskutován a nastaven směr, kterým by se měl ubírat trénink a výchova malých fotbalistů. Jde především o zaměření na přípravkové kategorie a pomoc je tedy nabízena primárně trenérům přípravek.

Trenéři létajících týmů budou s dětmi na hřištích malých klubů ukazovat zásadní směry, kterým by se měly děti a trenéři ve fotbalu ubírat. Budou diskutovat s trenéry a přinášet přímo k nim informace, které získali na seminářích, vyšších trenérských licencích, ale i zahraničních stážích. Takové ukázkové tréninky budou otevřené i pro trenéry ostatních klubů a vlastně i ostatních věkových kategorií, protože většinou to, co je náplní tréninku v přípravkách, má své podstatné uplatnění i ve starších kategoriích, i když s určitými úpravami.

Krajské fotbalové svazy budou tyto ukázkové tréninky a diskuse nabízet klubům prostřednictvím svých webových stránek, ale kluby se mohou též samy ozvat a požádat o vyslání „týmu Létajících trenérů“ k nim.

Jistě se najde i pár pochybovačů, kteří budou zvedat oči v sloup, ale těch vždy bylo, je a bude dost. Stejně jako při zavádění malých forem fotbalu se však tento počet zmenšoval a ti kdo zpočátku odporovali a problematizovali, již přizvukují a spolupracují. Vlastně jsme se tím vrátili na plácky a je třeba přidat ještě více informované trenéry a vůbec dospělé, kteří v naší malé zemi táhnout za jeden provaz, abychom byli i v budoucnu schopní konkurovat evropským obrům.

Tak jako trenér dětí má vědět co, jak a proč trénovat, jako rozhodčí fotbalu dětí má znát znění a zejména ducha pravidel dětského fotbalu, jako rodiče mají chtít spolupracovat s trenéry na výchově a učení fotbalu, tak i funkcionáři mají vytvářet co nejlepší podmínky a ptát se, co ještě vylepšit a hledat cesty, jak to udělat.

A jaké jsou tedy hlavní činnosti, které by měly být na ukázkových trénincích předvedeny a jejich detaily diskutovány? Shrňme však zjednodušeně, že trénink přípravek a mladších žáků by měl obsahovat především tyto činnosti:

• cvičení na individuální činnost s míčem – každý má míč
• zábavná silově-rychlostně-obratnostní cvičení a pohybové hry (stimulují všeobecný i fotbalový rozvoj zábavnou formou)
• fotbalové hry a cvičení jeden proti jednomu
• fotbal dvojic až pětic, poziční hry

To je jen zásadní schéma a pokud chcete vědět více, navštivte nové trenérské kursy, zajímejte se, kde jsou blízko Vás „Létající týmy trenérů“, podívejte se na následující odkazy k metodice tréninku, která se postupně zaplňuje dalšími kategoriemi. (tv.fotbal.cz - metodická videa

Fotbal dětí není bojem dospělých o své pravdy, ale je možností spolupráce na vlastní budoucnosti.

Pojďme na výchově dětí spolupracovat!

Mgr. Antonín Plachý


Plakát ve velkém rozlišení si můžete prohlédnout nebo stáhnout z přílohy pod článkem

V následující tabulce jsou kontakty na Profesionální trenéry mládeže při KFS, kteří se na krajích o organizaci „Létajících týmů“ starají.

 

Kraj

 

PTM

 

Telefon

 

e-mail

 

Pražský

 

TITĚRA Milan

 

603802332

 

titera@fotbalpraha.cz

 

Středočeský

 

KORMANÍK Milan

 

724112661

 

kormanik@skfs.cz

 

Jihočeský

 

MARUŠKA Tomáš

 

724277377

 

tmaruska.jckfs@centrum.cz

 

Plzeňský

 

HUDEČEK Pavel

 

604 148 995

 

Pavel_Hudecek@seznam.cz

 

Karlovarský

 

BUDAY Ladislav

 

731 125 149

 

l.buday@cuskv.cz

 

Ústecký

 

ŠTEFKO Jan

 

606683407

 

steffi.j@seznam.cz

 

Liberecký

 

ŠTOL Jiří

 

723 013 525

 

stol.lkfs@seznam.cz

 

Královéhradecký

 

HAVLÍČEK Karel

 

724 918 907

 

havlicek.charlie@seznam.cz

 

Pardubický

 

KOVÁRNÍK Jiří

 

777 304 804

 

kovys@volny.cz

 

Vysočina

 

DUBEN Stanislav

 

728 517 829

 

standa.fotbal@email.cz

 

Jihomoravský

 

SCHWARZ Stanislav

 

731 452 701

 

schwarzstanislav@seznam.cz

 

Olomoucký

 

VITONSKÝ Oldřich

 

777 190 853

 

vitonsky.oldrich@seznam.cz

 

Moravskoslezský

 

ZAJÍC Radim

 

739067134

 

zajic@mskfs.cz

 

Zlínský

 

ZAPLETAL Petr

 

605 251 704

 

zapletal@kfszlin.cz