18. 1. 2018

Fotbal fokus: Rozhovor s Antonínem Plachým

Před sedmi lety se podepsal pod velkou reformu výchovy českých fotbalistů a na starosti má i ambiciózní projekt regionálních akademií. Antonín Plachý je šéfem trenérsko-metodického úseku FAČR a jeho hlavním úkolem je pomoci vychovat v českém fotbale novou generaci fotbalistů a koučů. I o tom mluví v rozhovoru pro nový díl ČT sport Fotbal fokus.

Má český fotbal prototyp ideálního hráče, kterého tu chceme vychovat? Dokážete ho třeba najít v dnešní reprezentaci, nebo i v těch minulých?

Asi dokážu, ačkoliv když se bavíme o ideálním prototypu, tomu se samozřejmě všichni jenom blíží. Jde o to, že bychom měli odhadovat, kam se profesionální fotbal bude ubírat, a podle toho stavět celou výchovu. A my odhadujeme, že jedním ze základních momentů bude herní univerzalismus, pak také zvyšující se atletismus a samozřejmě maximální technická dovednost. Ale to všechno v herních podmínkách, takže je zásadní schopnost velmi rychlého rozhodování.

A kdybychom měli najít takového českého hráče, který splňuje tyto podmínky?

V české reprezentaci se tomu přibližují takřka všichni, proto jsou v reprezentaci. A jde o to, jak jsou tito dospělí hráči schopni na sobě ještě pracovat, ať už v rozvíjení silných stránek, anebo dohánění těch slabších. Je to opravdu u každého trošku jinak.

CELÝ ROZHOVOR najdete ZDE.