27. 11. 2019

Do Nymburku se na třídenní seminář sjely stovky trenérů z celé země

Fotbalová asociace České republiky koncem listopadu uspořádala tradiční seminář pro trenéry mládeže. Ve Sportovním centru Nymburk se jich během tří dnů zúčastnilo na 450 z celé České republiky.

Kromě tematicky různě zaměřených přednášek, od kritérií pro licencování klubů pracujících s talentovanou mládeží, až po trendy světového fotbalu, byly k vidění také praktické ukázky tréninků pod vedením reprezentačních trenérů.

Tradiční seminář talentované mládeže v Nymburku byl rozdělen do tří dnů. Ten úvodní byl věnován trenérům přípravek a žákovských kategorií, druhý den byl zaměřen na kategorie dorostů a v závěru se dostalo na interní vzdělávání Grassroots trenérů mládeže (GTM) a šéftrenérů Regionálních fotbalových akademií (RFA), kteří pracují v jednotlivých regionech.


„Počet účastníků na semináři talentované mládeže každoročně roste. Letos se tady vystřídalo na 450 trenérů, kteří dělají s talentovanou mládeží v klubech, u reprezentací nebo pro FAČR. Cílem semináře je předat informace trenérům o projektech, záměrech a metodice, ale i vzájemné obohacení a inspirace do další práce,“
vysvětlil jeden z organizátorů akce Michal Blažej, Grassroots manažer FAČR.

„Jezdím sem hrozně rád, protože se setkávám s bývalými spoluhráči, kteří jsou nyní mými trenérskými kolegy. Myslím si, že takový seminář je pro každého přínosný, protože se dozvíme aktuality k trenérské činnosti, můžeme si vyměnit názory s žákovskými i dorosteneckými kouči a každá taková zkušenost je pro trenéra výborná,“ hodnotil Kamil Papuga z RFA Moravskoslezského kraje.

U řečnického pultu se během semináře střídali zástupci několika oddělení Fotbalové asociace České republiky – od členů úseků zaměřených na výchovu mládeže až po reprezentační trenéry, včetně asistenta trenéra národního „A“ týmu Jiřího Chytrého.

Ukázkové tréninky

Praktické ukázky tréninkových jednotek byly rovněž rozděleny podle kategorií. První trénink pod vedením Antonína Plachého z Trenérsko-metodického úseku byl zaměřen na rozvoj obratnosti a běžeckých dovedností, následoval trénink vedený lektory FAČR zaměřený na rozvoj silových schopností.

Oba tréninky byly zaměřeny především na kategorie přípravek a žáků. Poté následoval herní trénink starších žáků pod vedením trenérů reprezentace ČR U15 Karla Havlíčka a Martina Kotůlka. Úterní herní trénink dorostů pak měli na starost trenéři mládežnických reprezentací Jiří Žilák, Radek Bejbl a Petr Havlíček. Svými postřehy a komentáři do obou herních tréninků přispívali i trenéři reprezentačních týmů U18 a U19 Jan Suchopárek a Luboš Kozel.

„Doufám, že v těchto věkových kategoriích trénujeme všichni obdobně. Seminář slouží k tomu, abychom si to ověřili a věříme, že si trenéři neříkají, že tohle vůbec nedělají, je to pro ně něco nového nebo to dokonce nechtějí dělat. Konference je o obohacování, inspiraci, ale i sjednocování metodiky a věřím, že se nám to postupnými kroky v posledních letech daří,“ řekl Antonín Plachý.